Blogger'dan Türkçe Karakterli Site (Alan) Adı Almak

Kategoriler İnternet 31.07.2010 20:05:24

bloggerBildiğiniz üzere alan adları üzerinde türkçe karakter kullanma gibi bir imkanımız bulunmuyor.Aslında türkçe karakter alan adınızı kullanmanız mümkün ama tercih edilen bir yöntem olmadığı için kullanmıyoruz.Şimdi diyeceksiniz hem kullanılmıyor diyorsun hemde kullanmak mümkün diyorsun bu nasıl iş ? Efendim kısaca açıklayım.

İnternet Explorer 7 ve Mozilla Firefox üzerinde www.sırrı.com yazarsanız, tarayıcının www.sırrı.com un ASCII karakterlerinden oluşan karşılığı olan www.xn--srr-juac.com 'a yönlendirdiğini göreceksiniz.Burdan anlayacağınız gibi xn--srr-juac.com 'u kayıt ettiğiniz zaman sırrı.com 'u kayıt etmiş olacaksınız.Aynı yöntemi kullanarak Blogger'dan nasıl türkçe karakterli site (alan) adı alacağımıza geçelim.
Öncelikle alacağımız türkçe karakterli alan adının ASCII karakter karşılığını öğrenebilmek için Nic.tr 'nin sunduğu IDN Çeviriciden yararlanacağız.Blogger üzerinden alacağımız site (alan) adı sırrı olduğunu varsayarsak bunun ASCII karşılığı "xn--srr-juac" olacaktır.

Blogger hesabınıza giriş yaptıktan sonra Blog Oluşturun bağlantısına tıklayarak gerekli kısıma ulaşıyoruz.Blog Adresi kısmına türkçe karakter içeren bir site (alan) adı yazdığınızda Bu karakterlere izin verilmemektedir uyarısı ile karşılacaksınız.

ASCII karakter karşılığını yazıp forumu doldurdukdan sonra, sizden önce alan adı alınmamışsa türkçe karakter içeren bir blogger sitesine sahip olacakınız.

Türkçe karakter kullanarak açtığım siteye http://sırrı.blogspot.com şeklinde ulaşabilir ve Selçuk Hocanın yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

(2) yorum yapılmış, Sende yorum eklemek ister misin ?

Film izle
Film izle - 17.03.2013 00:00:00
#2

gayet güzel anlatım olmuş bende nasıl alındığını araştırırken sizin adresten öğrendim artık türkçe karakter site alıyorum ...

ates han
ates han - 25.09.2008 00:00:00
#1

Aklımın ucundan gecmemişti vallahi :D
Aslında görüldüğü gibi kolay bir yöntem ;)Teşekkürler verdiginiz bilgiler için...

Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur.

© 2007 - 2019 Sırrı ÖZDEN Blog | yasemin düşler bahçesi

İmza